Co oznacza zakaz geoblokowania w działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy nadal mogą różnicować ceny, przy czym nie może ono mieć charakteru dyskryminacyjnego i nieuzasadnionego, w szczególności ze względu na miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności klienta.
3 grudnia 2018 roku weszło w życie unijne Rozporządzenie nr 2018/302 w sprawie nieuzasadnionego blokowania geograficznego („geoblokowanie") oraz innych form dyskryminacji klientów ze względu na przynależność państwową, miejsce zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym („Rozporządzenie").
Podstawową regulacją wprowadzoną przez Rozporządzenie jest zakaz różnicowania ogólnych warunków dostępu do towarów i usług, oferowanych przez przedsiębiorcę (handlowca) ze względu na przynależność państwową klienta, miejsce jego zamieszkania lub miejsce prowadzenia działalności, w przypadku gdy klient zamierza w szczególności kupić towary, dostarczane do miejsca w państwie członkowskim, do którego dostawa jest oferowana w ogólnych warunkach sprzedaży albo towary te są odbierane w miejscu uzgodnionym przez handlowca i klienta w państwie członkowskim, w którym handlowiec (przedsiębiorca) oferuje taką możliwość zgodnie z ogólnymi warunkami sprzedaży (art. 4 ust. 1 Rozporządzenia). Co prawda Rozporządzenie obejmuje nie tylko transakcje zawierane przez przedsiębiorców z konsumentami, lecz również z innymi przedsiębiorcami (zamieszkałymi lub prowadzącymi działalność gospodarczą na terenie Unii Europejskiej), natomiast na dzień dzisiejszy wydaje się, że w praktyce będzie ono miało zastosowanie głównie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta